Tohma Kanyonu ve Kudret Havuzu

Tohma Kanyonu ve Kudret Havuzu

Tohma Kanyonu ve Kudret Havuzu

Kudret Havuzu, kayalıklar arasından gelen, yaz-kış sıcaklığı 22 C suyun oluşturduğu doğal bir havuzdur. Kuşbakışı bakıldığında, buranın tropik bir ada olduğu düşünülebilir. Ancak bu güzellik ülkemizin az bilinen Doğu topraklarına ait, doğanın bize sunduğu bir cennettir. Suyun ergenlik sivilceleri, uçuk, egzama ve romatizma, eklem hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Tohma Kanyonu ve Kudret Havuzu suyu, kendinden kükürtlüdür.

Tohma Kanyonu’nun içinden geçen bir yürüme alanı bulunmaktadır, burada gözlerinizi kapayarak suyun sesini dinlediğinizde üzerindeki negatif enerjinin aktığını, mutluluk hissettiğinizi algılarsınız. Özellikle yılın Temmuz- Ağustos aylarında sıcaklıktan bunalan yöre halkı, Tohma Kanyonu ve Kudret Havuzu sularına kendini bırakarak serinler. Tesislerde derinlikleri 80cm, 120cm, 150cm olan üç farklı havuz bulunmaktadır.

Tohma Kanyonu ve Çevresi Her Mevsim Heyecan Vericidir

Şu anda haftada sadece bir gün (Çarşamba günü) kadın ziyaretçilere açıktır. Kanyon arasından heyecanla akan suyun sesini dinlemek heyecan verici, yazın kavurucu sıcaklıkta kanyon çevresinde yer alan ağaçların altında oturmak ferahlatıcı, sonbaharda kızıla dönen ağaçları ve dönüşümü görmekle yaşamın anlamını sorgulamak düşündürücü. Her mevsim, her daim güzel burası. O nedenle yaz-kış ziyaret edebileceğiniz, farklı tatlar hissedebileceğiniz bir yer Tohma Kanyonu.

Özel olarak gelemezseniz bile şehirlerarası yolda giderken, bir nebze soluk almak, yorgunluk atmak için de bir uğrak yeri olabilir.

Tohma Kanyonu Suyunun Faydaları Nedir?

Kudret Havuzu, Günpınar Şelalesi’nin bir uzantısıdır. Şelalenin döküldüğü yerin civarındaki kanyon alanına ”tabiat parkı statüsü” kazandırılmıştır. Yazın oldukça kurak geçen yörede yaşayan insanların serinlemesi için harika bir tesis oluşturulmuştur. Evlerde ve araçlarda çalıştırılan klimalar, kullanılan elektronik araç-gereçler, deri koltuklar yani kısaca yaşam koşulları insana pozitif iyon yüklemektedir. Bu iyonu alan kişilerde stres oluşumu ve zaman içinde cilt hastalıkları meydana gelmektedir. Pozitif iyonun dengelenmesi için vücudun negatif iyona ihtiyacı vardır.

Negatif iyon doğada, okyanus suyu derinliklerinde ve şelale kenarında bulunur. Şelale kenarında veya yakınında bulunan suya girilirse, vücudun normal hayatta aldığı pozitif iyonu dengeleyici negatif iyon kendiliğinden alınmış olur. Bu anlamda Tohma Kanyonu ve Kudret Havuzu suyu, Allah’ın ülkemiz topraklarına verdiği bir armağandır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.