Taşhoron Kilisesi

Taşhoron Kilisesi

Taşhoron Kilisesi

Malatya iline gelindiğinde görülmesi gereken yerlerden biridir. Taşhoron kilisesi Yeşilyurt ilçesinde bulunmaktadır. Kilise Ermeniler ve Süryaniler tarafından yaptırılmıştır. Kilise tamamen taştan yapılmıştır. Burası 1335 metrekare alana kurulmuştur. Günümüzde Taşhoron kilisesi restore edilmeye devam etmektedir. Devam eden restore çalışmaları 2013 yılında başlanmıştır.

Tarihi

Kilise on yedinci yüzyılın ikinci yarısında inşa edilmiştir. Bu kilise Ermeni kilisesi’ dir. Kiliseyi kimin yaptırdığı bilinmemektedir. Çünkü kilisenin kitabesi silinmiştir. Bu yüzden kilise kim tarafından yapılmış bilinmemektedir.

Yapısı

Kilise kesik taşlardan ve molozlardan yapılmıştır. Dikdörtgen bazilika planlı bir yapıdır. Kilisenin kubbesi çökmüştür. Restorasyon çalışmalarında kubbesi tekrar yapılmaktadır.

Anadolu’daki tek kubbeli kiliselerin en önemli örneklerinden biridir. Kilisenin kapısı mermer bir süsle kaplıdır. Duvarlarında kısa kollu ve uzun pileli elbiseli kadın azizeler tasvir edilmiştir. Azizelerin ayak hizasında cephedeki erkekler tasvir edilmiştir. Kubbesi çökmeden önce tuğladan yapılmıştır.

Restorasyon Çalışmaları

İlk defa bir camii vakfı bir kilisenin restorasyonu için bağış yapmıştır. Buranın restorasyon masraflarını camii vakfı üstlenmiştir. Fakat günümüzde restorasyon işleri durdurulmuştur. Yetkililerin belirttiğine göre kilisenin altında su bulunduğundan çalışmalar durdurulmuştur.

2021 Mart ayından itibaren kilisenin restorasyon çalışmaları tekrar başlatılmıştır. Yetkililer hızlı bir şekilde kilisenin tekrar canlandıracağını söylemektedir.

Bu kilise Ermeni ve Süryaniler için önemli bir kilisedir. Buranın restore edilip tekrar eski haline çevrilmesini çok istemektedirler. Bu önemli yapı hala Ermeniler için çok önemlidir.

Bu yapı görülmesi gereken yerlerden biridir. İçerisindeki tasvirler ve girişteki mermer süsleme o dönemde yapılan en güzel çalışmalardan biridir.

Kiliseye girildiğinde kendinizi tarihin içerisinde hissedeceksiniz. On yedinci yüzyılın yarısında inşa edilen bu kilise döneminin en önemli yapılarından olması ve bunun sonucunda bu yapı gezenleri etkilemektedir.

Tarihi sevenler için gezilmesi gereken yerlerden biridir. Burasını gezdikten sonra restore edilmiş halini sabırsızlıkla bekleyeceksiniz. Her haliyle görkemli olan bu kilisenin yapısı gezenleri oldukça etkilemektedir.

Malatya ilinde doğan Hrant Dink’in en büyük hayali bu kilisenin restore edilmesiydi. Bu kilise birçok ermeni için hala önem teşkil etmekte ve halen ziyaret edilmektedir. Malatya iline gelip bu yapı gezilmeden gidilmemesi gereken yerlerden biridir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.