Şire Pazarı

Şire Pazarı

Şire Pazarı

Şire Pazarı dendiğinde, akla Malatya halkının geçim kaynağı olan kayısı gelmektedir. Hasadın yapıldığı dönemde sabah 6’da pazar alanına gelen köylüler, kayısılarını paketlenmek üzere tüccarlara satarlar. Malatya kayısısı, coğrafi tescillenmiş ürünlerimizden biridir.

Fabrikalarda paketlenen kayısıların, bundan sonra ağırlıklı olarak Amerika ve Avrupa ülkelerine ihracat yolculuğu başlamaktadır. Son yıllarda başta Çin olmak üzere, Uzak Doğu ülkelerinden de, Malatya kayısısına talep gelmektedir. Malatya kayısının dünya ülkelerine ihracatı 1980 yılında başlamıştır, her yıl Malatya kayısısı daha çok tanınmaktadır, ihracat miktarı da artarak devam etmektedir. Ülkemizin kayısı ihracat miktarları analiz edildiğinde, 2005 yılında 55.337 ton iken, 2019 yılında 67.638 ton olmuştur.

Kayısı, Malatya topraklarında tarım ekonomisi denince akla ilk gelen üründür. Köylünün umududur, hanesinin geçim kaynağıdır. Ülkemiz dünya ihracatının yüzde 15 kadarını karşılamaktadır.

Şire Pazarında Ne Var?

Şire Pazarı’nda çok sayıda küçük dükkan bulunmaktadır. Dükkanları gezdiğinde, kayısıdan hazırlanılan hediyelik sunumlara hayret edeceksiniz. Kayısıdan nektar, pestil, reçel, marmelat üretimi yapılmaktadır; ayrıca kuru kayısılar yarılarak içleri badem ve kayısı çekirdeği, cevizle doldurularak hediyelik ikramlar hazırlanmaktadır. Malatya kayısının etli kısmı kadifemsi, yumuşak bir dokunuşa sahiptir. Malatya’da kayısı satışı denildiğinde akla ilk gelen yer Şire Pazarı olmaktadır.

Şire Pazarı dükkanlarını gezerken, tadımlık ikramları deneyin, ancak baştan söyleyelim, alacağınız hediyelik ikramlar konusunda karar vermekte zorlanacaksınız. Malatya’ya yapacağınız geziyi Temmuz ayının ilk haftasına denk getirirseniz, kayısı Festivaline de katılmış olursunuz. Bu tarihlerde güzide şehrimizi çok sayıda yabancı ve yerli turist ziyaret etmektedir.

Şire Pazarı’nda sadece kayısı yoktur, yöre halkının elinden çıkan ekonomik değeri olan ne varsa pazarda köylüler tarafından satılır. Şire Pazarı, Malatya için kültürel bir mirastır, kuşaklardan aktarılan bir gelenektir. Son yıllarda bu kültürel mirasın gelişimi için, sürdürülebilmesi için, çağdaş vizyona sahip olması için Büyükşehir Belediyesi harekete geçmiştir. Pazar yerinin hijyen şartlarının sağlanması, düzen-tertibin oluşması için yoğun çalışmalar devam etmektedir. Çünkü bu ticari alan, yurtdışı turistlerin geldiği, Malatya’nın dünyaya tanıtımı için önemli bir alandır. Malatya dünyada bir marka şehir olmaya adaydır, o nedenle özel ilgi gösterilmesi gerekir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.