Nemrut Dağı

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı Türkiye’nin Adıyaman ilçesinde yer alan ve 2150 yüksekliğine sahip bir dağdır. Nemrut dağı aslında tamamen Adıyaman ilinde bulunmaz, Nemrut Dağının bir kısmı Malatya ilimizde bulunmaktadır. Hem güzelliği hem de harika bölgeleri ile sadece ülkemizdeki kişiler arasında değil aynı zamanda dünyanın pek çok yerinden gelen kişileri büyüleyen bir atmosfere sahiptir. Geçmişten günümüze Nemrut Dağı güzelliğini korumuş ve korumaya devam etmektedir. Nemrut Dağı eski adı “Kommagene” olan eski tarihi kalıntılara da ev sahipliği yapmaktadır.

Nemrut Dağına Nasıl Gidilir?

Nemrut Dağı Malatya’nın Pütürge ilçesinin Büyüköz köyüne bağlı alanda ve Adıyaman’ın Kahta sınırları içerisinde yer almaktadır bundan ötürü Nemrut Dağına gidiş için pek çok seçenek doğuyor. Bu seçeneklerden ilki hiç şüphesiz Malatya üzerinden bu dağa ulaşmak olacaktır. Malatya üzerinden Nemrut Dağına şu şekilde ulaşılabilir: Malatya Pütürge Tepehan yolu üzerinde 100 km’lik bir yoluculuk ile ulaşmak mümkün olacaktır. Diğer yol ise Adıyaman üzerinden nemrut Dağına ulaşmaktır. Bu yol ise şöyledir: Eğer diğer şehirlerden gelinecekse Adıyaman hava limanından merkeze, merkezden ise Kahta ilçesine gidilmelidir. Kahta ilçesinden Nemrut Dağına ise otuz dört km’lik bir yolculuk sayesinde ulaşabilirsiniz. Nemrut Dağına ulaşım süresi geldiğiniz şehirden ötürü farklılık gösterebilir.

Dilerseniz otelimiz bu görkemli dağa yani Nemrut dağına bireysel ya da gruplar halinde turlar düzenleyen güvenilir rehberler tavsiye edebilir. Bu konuda resepsiyondan bilgi alabilirsiniz. Tavsiye edilen rehberle ekonomik herhangi bir ilişkimiz ve bağımız bulunmamaktadır.

Çeşitli ulaşım araçlarıyla Nemrut Dağına vardıktan sonra rehberler aracılığı ile hem dağın büyüleyiciliğine tanık oluyor hem de dağın zengin tarihini öğrenmiş oluyorsunuz, kişiler için kesinlikle kaçırılmayacak bir fırsattır.

Nemrut Dağında Gezilecek Yerler ve Harabeler

Nemrut Dağının yüksek noktalarında milattan önce 750 milattan sonra 1. Yüzyıla kadar yaşamını sürdürmüş bir krallığın izleri bulunuyor. Nemrut Dağı denildiğinde hiç şüphesiz akla gelen şey büyük kafa heykelleri oluyor. Dağ üzerinde bulunan bu büyük kafa heykelleri gizemini korumakla birlikte yapım amacının dünya üzerindeki tüm dinleri ve insanları birleştirmek olduğu düşünülüyor. Nemrut dağında yapılması gerekenleri kısaca şöyle özetleyebiliriz: Nemrut Dağında bulunan yerler esnafları gezin, Nemrut Dağında güneşin doğuşunu ve batışını izleyin, batı ve kuzey teraslarına çıkın. Nemrut Dağı ve içinde bulundurduğu güzellikler hem ülkemizde hem de dünyanın pek çok yerinde ilgiyle karşılanmaktadır. Bu dağın en önemli özelliği olan büyük kafa heykelleri kireç bloklarından yapılmış olup hala büyük ölçüde özelliklerini ve şekillerini korumaktadırlar.

Nemrut Dağı Hikayesi

O zamanlar insanlar en az bin yaşlarına kadar yaşarlarmış. Nemrut Dağının kralı ise binli yaşlarına yaklaşmış bir kralmış ve beş yüz yaşlarında bir oğlu varmış. Kral için oğlu her şeyiymiş tek değerli varlığıymış. Bir gün kralın oğlu Van Gölü kıyılarına inmiş ve Van Gölüne düşüp boğularak ölmüş. Bu haberi alan kral üzüntüsünden yatakları düşmüş ve daha sonra nemrut dağına karşı haykırmış. Öle bir haykırmış ki volkanik bir yanar dağ olan nemrut o gün üzüntüsünden son kez patlamış. Nemrut dağının hikayesi kısaca böyledir.

Nemrut Dağı ve Turistler

Günümüzde pek çok gizemini hala koruyan bu koca dağ Pek çok bölgeden turistleri kendine çekti ve çekmeye devam ediyor. Nemrut Dağının büyüleyici havası dünyanın pek çok yerinden o kadar çok rağbet görüyor ki günde yüzlerce hatta binlerce hem yerli hem de yabancı turist bu büyüleyici dağı ziyaret ediyor. Özellikle ülkemizin pek çok bölgesinden kişiler Nemrut Dağını ve bulundurduğu o büyüleyici büyük kafa heykellerini görmeye gidiyor.

Bu büyüleyici kişiler pek çok kişi için hala insanları ve dinleri bir şekilde birbirine bağlıyor ve yerli veya yabancı kişilerle harika bir ambiyans hazırlıyor. İlk başlarda kişilerin ücretsiz bir biçimde girebildiği bu görkemli dağ daha sonralarda Kültür ve Turizm Bakanlığının kararı ile ücretli hale getirildi. Artık Nemrut Dağına giriş ücreti taşıma ile birlikte yirmi beş Türk lirası ve içerdeki antik kente giriş ise altı Türk lirası olarak belirlenmiş durumda. Bu dağı görmek için gelen pek çok kişi için fiyat çok uygun görülmektedir eğer Malatya veya Adıyaman illerinde bulunuyorsanız kesinlikle görmeniz gereken bir güzellik olan Nemrut Dağı yılın her zamanı ziyaretçilerine açık durumda.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.