Malatya Orduzu Nerededir? Malatya Orduzu Pınarbaşı’nda Neler Yapabilirsiniz? 2021

Malatya Orduzu

Malatya Orduzu Nerededir? Malatya Orduzu Pınarbaşı’nda Neler Yapabilirsiniz? 2021

Malatya Orduzu, yeşil ve mavinin kesiştiği görülesi mesire alanlarından bir tanesidir. Malatya Orduzu Pınarbaşı Elazığ- Malatya karayolu üzerinde yer alır. Mesire Alanı, Malatya’nın Battalgazi ilçesi sınırları içinde yer almaktadır. Mesire alanında bulunan göl, bir nevi set gölü olup, kaynak sularının birikmesiyle oluşmuştur.

Malatya Orduzu‘nun iki önemli mevkisi bulunmaktadır. Bunlardan biri Pınarbaşı , diğeri ise Aslantepe‘dir. Orduzu Pınarbaşı, eğlencelik, piknik alanı, dinlenme alanı iken, Aslantepe medeniyetlerin kök saldığı bir beşiktir. Aslantepe’de yapılan kazılarda höyüklere rastlanılmıştır.

Aslantepe Höyüğü, mevki olarak Karakaya Barajı taraflarındadır. Yapılan kazılarda burada Romalılar, Bizanslılar ve Hititlerin yerleşik olduğuna dair bulgulara rastlanılmıştır. Bulgularda ortaya çıkan çok sayıda mühür, kerpiç saray, kesici-delici aletler, mutfak eşyaları, yağmur drenaj hattı bu topraklarda şehir devleti kurulmuş olduğunun kanıtı niteliğindedir. Yapılan kazılarda bulunan iskelet, 5400 yıl önce buralarda yaşam sürdüğünü göstermektedir.

Pınarbaşı ise halkın dinlence yeridir. Özellikle kurak iklimin egemen olduğu Malatya’da yazın çok sıcaktan bunalan halk su kenarlarına akın eder. Gölün çevresinde çam ağaçlarının egemen olması nedeniyle gölgelik alanların çok oluşu sıcak saatlerin keyifli geçmesini sağlar.

Malatya Orduzu Pınarbaşı Mesire Alanında Neler Yapabilirsiniz?

Malatya Orduzu Pınarbaşı mesire alanında ailece yapılacak en keyifli uğraşlardan biri de Piknik yapmaktır. Piknik yaparken, deneyimi olan aileler bilir; çocukların zamanını meşgul etmek, onları oyalamak zordur; gittikleri yerden çabucak sıkılırlar. Orduzu Pınarbaşı’na günübirlik gelen çocuklu ailelerin sayısı 2018 yılından sonra artış göstermiştir. Bunun en büyük nedeni de mesire alanındaki Hayvanat Bahçesidir. Konu hayvanat bahçesi olunca, çocuklarınızla birlikte gitmek için ve keyifle vakit geçireceğiniz yerlerden bir tanesidir. Hayvanat bahçesinde, fil, kaplan, lama, zürafa görebilirsiniz. Yaz aylarında hayvanat bahçesine giriş yapmak için uzun kuyruklar oluşur.

Gölün çevresinde bisiklet kiralayıp gezinti yapabilirsiniz; meraklıları için su bisikletleri de bulunmaktadır. Mesire alanı denince, akla ilk gelenlerden biri de mangal keyfi olmaktadır. Balık tutabilirsiniz. Orduzu Pınarbaşı mesire alanı kenarında, Malatyaspor Tesisleri bünyesinde halka açık bir yüzme havuzu da bulunmaktadır.

Malatya Kayısı Festivali, Orduzu’da yapılmaktadır. Malatya ilimize ziyaret tarihlerinizi, kayısı festivaline denk düşen tarihlere getirirseniz, festival aktivitelerine de katılma şansı elde edersiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.