Malatya Müzesi

Malatya Müzesi

Malatya Müzesi

Türkiye’nin en kalabalık 28. şehri olan Malatya, en eski ve ileri medeniyetlerin doğduğu Mezopotamya bölgesi ile İç Anadolu arasında bulunan bir ildir. Tarihi kervan yollarının kesişmesi ve yukarı Fırat nehrinin en stratejik bölümünde yer alması nedeniyle Malatya jeopolitik açıdan da büyük bir önem taşımaktadır.

MÖ 8000 yılından bu yana Anadolu’da gelmiş geçmiş bütün uygarlıkların izlerini taşıyan Malatya’da 1931-1937 yılları arasında yapılan kazılarda gün yüzüne çıkarılan tarihi eserler, kentte müze olmaması nedeniyle Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmiştir. İlk kez 1979 yılında ziyarete açılmış olan Malatya Müzesi, 2001 yılında yenilenerek daha modern bir görünüm kazanmıştır.

Neolitik, kalkolitik, Tunç Çağı, Hitit, Urartu, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait toplam 15.000 eserin sergilendiği Malatya Müzesi ayrıca il sınırları içerisinde bulunan Karakaya Baraj Gölü altında yapılan kazılardan çıkan buluntularla daha da zenginleştirilmiştir. Pirot, Caferhöyük, Köşkerbaba, İmamoğlu ve Değirmentepe höyük ile 1961 yılından bu yana kazısı devam eden Arslantepe Höyük’ten çıkartılan eserler geçmişi günümüze taşıyan en önemli eserlerdendir. Eserler kazılar dışında hibe, satın alma veya el koyma yöntemiyle müzeye kazandırılmıştır. Müzede sergilenen başlıca eserler genel olarak şu şekilde sınıflandırılabilir:

Neolitik Heykeller

1985 yılında yapılan kazılarda ortaya çıkarılan ve M.Ö. 8000 yılına ait kireç taşından yapılmış ilk heykel örnekleri ile tarım kültürünün gelişmesinde kullanılan malzemeler (bıçak, orak, ok ucu, keski, delgi, bıçak) bu grubun örneklerindendir.

Kılıç ve Mızrak Uçları

Bu eserler Arslantepe Höyük eski tunç devri yani 1. Tabakasında bulunmuştur. M.Ö. 3200-3000 yıllarına ait bu eserler bronzdan yapılmıştır. Arsenik alaşımlı ve bazıları da gümüş kakmalıdır.

İnsan Mezarı

M.Ö. 4000 yıllarına ait Kalkolitik çağı katında bulunan bu mezarda bulunan genç kadın cesedi ‘dünyaya nasıl gelindiyse öyle gidilmesi gerekli’ düşüncesi ile çocuğun ana rahminde duruş şekli ile yatırılmış olarak bulunmuştur. Mezar içinde ayrıca süs eşyaları ve mutfak kapları bulunmuştur.

Mühür Baskılar

Arslantepe höyük’te topluca bulunan mühür baskıları Malatya’nın M.Ö. 3200-3000 yılları arasında ticaret merkezi olduğunu göstermektedir. Bu buluntular ilkel muhasebe sistemi ile bürokrasinin ilk doğuşuna işaret etmektedir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.