Malatya Kalesi

Malatya Kalesi

Malatya Kalesi

Burası görülmesi gereken tarihi yerlerden biridir. Merkeze yakınlığı ile ulaşımı kolay olan Malatya Kalesi gezenleri tarihi görüntüsü ile etkileyecektir. Kale Battalgazi içerisindedir. Battalgazi eski Malatya olarak geçmektedir. Malatya Kalesi şehre 11 km uzaklıktadır.

Tarihi

Kalenin yapımına M.S 79 yılında başlanmıştır. Yapımına başlandıktan uzun bir süre kale  tamamlanamamıştır. Kale Titus Livius tarafından şehrin etrafına güvenlik için sur olarak çekilmiştir.

532 yılında harap olan surlar imparator Constantius tarafından tamir edilmiştir. Daha sonra 532 yılında imparator Justinianus tarafından tekrar restore edilmiş ve tamamen kullanılacak duruma getirilmiştir.

Sur Beşgen bir plan üzerine kurulmuştur. Araştırmalara göre surun 95 burcu ve 11 kapısı olduğu düşünülmektedir. Duvar irili ufaklı taşlar ile yapılmıştır. Sonradan yaptırılan onarımlarda kesme taş kullanılmıştır.

1102 yılında Danişmentli Gümüştekin Ahmet Gazi tarafından şehir ele geçirildikten sonra surlar restore edilmiştir.

SEYAHATNAME

Evliya Çelebi seyahatnamesinde surlar hakkında bahsetmektedir ve surlar hakkında bilgi vermektedir. Evliya çelebi seyahatnamesinde şöyle söyler;

“Malatya Kalesi’ni Ermeniler elinden zorla fethedip o ay içinde deryâ gibi askerle bu Cezîre Kalesi üzerine çöküp kılıç vurarak fetheder.”

Evliya çelebi bu surlardan ayrıca ”Rakabe Kalesi” diye bahsetmektedir. Devamında Hz Yunus’un Musul şehrinde bulunurken burada imana geldiğini söylemektedir. Bu yüzden Hz Yunus’un burada kale yaptırdığını söylemektedir.

Malatya Türk hakimiyetine geçtiğinde surlar çok zayıftır. Savunma için bu surlar güçlendirilmiş ve genişletilmiştir. O dönemde bu surlar savunma için önemli bir rol oynamaktadır.

Günümüz;

On yedinci yüzyıla kadar önemini koruyan bu surlar sonrasında çok fazla harap olmuştur.

Günümüze çok az bir bölümü gelmiştir. 2011 yılında kalenin giriş kapısı restore edilmiştir. Kalenin restorasyonu halen devam etmektedir.

Battal Gazi’nin kahramanlıklarıyla destanlaşan kale yaklaşık 2 bin 850 metre uzunluğundadır. Surların 550 metrelik bölümünün restorasyonuna 2010 yılının Kasım ayında başlanmıştır.

Yakın bir zamanda restorasyon çalışmaları sırasında surun bir kısmı yıkılmış ve herkesi korkutmuştur. Yıkılma sırasında kimsenin olmaması büyük bir şans olmuştur.

Bu kaleyi görerek birçok uygarlığın izini hissedebilirsiniz. Küçücük bir taşıyla o zamanın inşaatının nasıl olduğu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.