Levent Vadisi’ni Görmeden Dönmeyin

Levent Vadisi

Levent Vadisi’ni Görmeden Dönmeyin

Malatya, Mezopotamya ile komşu olması ve yukarı Fırat nehrine kıyısı olması nedeniyle Doğu Anadolu Bölgesi’nin tarihi ve jeopolitik öneme sahip şehirlerinden birisi olup tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

Tarih  kokan Malatya’ya yolunuz düşerse mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Levent Vadisi tahmini olarak 65 milyon yıl önce jeolojik deformasyonlar sonucunda meydana gelmiş bir doğa harikasıdır. 

Jeolojik Özellikler

Toplam 28 kilometre uzunluğunda olan Levent Vadisi neolitik çağdan kalma kalıntılar nedeniyle dünyanın en ilginç doğal alanları arasındadır. Vadi barındırdığı 65 milyon yıllık jeolojik oluşumlar, kaya oluşumları, uçurumlar ve duvarlarında kaya kabartmaları bulunan mağaraları ile görülmeye değer eşsiz bir tarihi alandır. 28 kilometrelik tüm vadiyi gezmek zor olduğundan mağaraların yoğunlaştığı ve değişik taşların bulunduğu  Kozalak Köyü, Taşköy, Bağköy ve Küçükkürne köyleri daha çok ilgi görmektedir.

Seyir Terası

Malatya Valiliği tarafından yaptırılmış olan seyir terası vadinin görünürlülüğünü arttırırken jeoarkeolojik merkezi konumunda olan vadinin tanıtımında çok önemli bir rol üstlenmektedir. Görülmeye değer bir doğa harikası olan bu vadinin cazibesini arttırmak için yapılmış olan bu seyir terası 28 kilometre boyunca uzanan kayalıkların en merkezi noktasına düz bir kaya bloğunun üzerine yapılmıştır. Seyir terası 104 metre yüksekliğindedir. Çelik konstrüksiyon üzerine cam serilerek ile inşa edilmiş farklı bir projedir. 8,5 metrelik mesafesi boşluğa uzanmaktadır. Bütün bu özellikleri ile seyir terası yerli ve yabancı ziyaretçiler için cazibe alanı haline gelmiştir. Seyir terasına ulaşmak için kullanılan teleferikle bu olağanüstü vadiyi inceleme şansını yakalayabilirsiniz.  

Doğa Sporları ve Alternatif Turizm Faaliyetleri

Levent Vadisi’nin en önemli özelliklerinden biri de spor ve alternatif turizm faaliyetlerine ev sahipliği yapmasıdır. Bunların arasında doğa yürüyüşü, paraşüt, kaya tırmanışı, kampçılık ve izcilik gibi spor faaliyetlerini saymak mümkün. Bununla birlikte sonbahar ve yaz aylarında eşsiz bir tabloyu anımsatan manzarasıyla dinlenme imkanının yanı sıra fotoğraf sanatçıları için de vazgeçilmez bir bölgedir.

Nasıl Gidilir?

Malatya’nın Akçadağ ilçesinde bulunan vadi D-300 karayolu üzerindedir. Malatya şehir merkezinden yaklaşık olarak 45 kilometre uzaklıktadır. Özel aracınız ile ulaşım sağlayabileceğiniz gibi Levent Köyü’ne giden minibüslerle bölgeye ulaşmanız mümkündür.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.