Battalgazi Ulu Camii

Battalgazi Ulu Camii

Battalgazi Ulu Camii

Battalgazi Ulu Cami Malatya’nın Eski Malatya olarak da bilinen Battalgazi ilçesinde bulunan tarihi bir camidir. Turistlerin gözde uğrak yeri olan bu caminin tarihi kesinlikle gezmeye ve görmeye değerdir.

Tarihçe

Battalgazi Ulu Cami Anadolu Selçuklu Sultanı I.Alaaddin Keykubat tarafından 1224 yılında yaptırılıyor. Mimarları Yakup bin Ebubekir el-Malati ve Mansur bin Yakup olarak biliniyor. Zaman içerisinde hasar görse de belli zamanlarda onarımlar yapılıyor. Özellikle daha sonralar Memlükler, Osmanlılar ve son olarak da Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından önemli onarımlar gerçekleşiyor. Ancak restorasyon çalışmalarına rağmen belli parçaları orijinalliğini koruyor.

Büyük Selçuklu İmparatorluğu zamanında İslam’ı yaymak amacıyla camii inşaa etmek bir gelenekti. Özellikle İran topraklarında Selçuklu mimarisiyle inşaa edilmiş birçok cami görmek mümkündür. Anadolu Selçuklu zamanında da Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslam dinini yaymak amacıyla Büyük Selçuklu geleneğiyle yapılan ilk ve tek cami Battalgazi Ulu Cami’dir. Malatya ilinin de bu açıdan oldukça önemli ve tarihi bir şehir olduğunu gösteriyor.

Yapı Özellikleri

Battalgazi Ulu Cami’nin yapımında en çok tuğla ve taş kullanılmıştır. İnşaa edildiği zamanda Güney, Batı ve Doğu olmak üzere üç girişi olan caminin artık sadece Doğu ve Batı kapıları işlev görür. Bir kubbesi ve bir minaresi bulunmaktadır. Doğal afetlerden ötürü minaresi zarar görmüştür. Özellikle gövdesine çarpan yıldırım oldukça zarar verse de hala sağlam durmakta ve estetik görünüşünü korumakta.

Birçok geometrik şeklin kullanıldığı bu tarihi eserde estetik olarak büyük bir zenginlik bulunmaktadır. Simetri, renkler, cisimler ve şekillere bakıldığı zaman Selçuklu geleneğinin ve mimarisinin ne kadar zengin ve ilerlemiş olduğu görülebilir. Battalgazi Ulu Cami de Selçuklu mimarisini temsil eden en nadir parçalardan biridir.

Görülmesi Gerekir mi?

Kesinlikle herkesin Malatya’da bulunan Battalgazi Ulu Cami ziyaret etmesi ve o tarihi yapıyı canlı gözlerle görmeli. Çevresi de doğal güzelliklerle çevrili bu camide bulunan çiniler, seramikler ve işlemeler de doğallığını koruduğu için tarihi oldukça güzel yansıtıyor. Yaz aylarının sıcağında avlusunun serinliği ayrı bir güzellik katıyor. Ziyaret edenler oradaki tarihi ve manevi havanın görülmeye değer olduğunu belirtiyor.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.