Başkonaklar Etnografya Müzesi

Başkonaklar Etnografya Müzesi

Başkonaklar Etnografya Müzesi

Malatya Başkonaklar Etnografya Müzesi yaklaşık olarak 1900’lü yıllarda inşa edilmiş iki katlı tarihi kerpiç bir konaktır. Uzun bir restorasyon döneminin ardından teşhire açılmıştır. Her yıl yerli ve yabancı birçok turistin ziyaret ettiği bu tarihi müze ve konaklar Malatya’nın simgeleri haline gelmiştir. Eğer sizlerin de Malatya şehrine yolu düştüyse mutlaka bu güzide taş konakların bulunduğu Saray Mahallesine uğramanızı öneririz. Ayrıca Malatya’ya turist olarak gelmiş ve buranın tarihi turistik alanlarına yakınlığı ve kalitesi ile Neva Otel de konaklayabilirsiniz. Çıkacağınız bu kültürel gezi için otel resepsiyonundan bilgi alabilir web sayfamızdan iletişim numarası temin edebilirsiniz.

Başkonaklar Etnografya Müzesi İçerisinde Neler Var?

Başkonaklar etnografya müzesi iki katlı olup alt katı geniş bir avluya açılmaktadır. Alt katta 3 oda üst katında ise 6 oda bulunmakta olup Malatya’ya ve İç Anadolu yöresine ait etnografik eserler sergilenmektedir. Konağın içindeki döşemeler, merdivenler, hatırlar ahşaptan yapılmıştır. Kapı döşemelerinde ise işlenmiş demir ve oymacılık sanatı kullanılmıştır. Bu tarihi konaklar yaklaşık 120 yıl önce olan Malatya şehrinin önde gelenlerine ev sahipliği yapmakta idi. Burada yaşayan kişiler bulundukları yörenin nüfuzlu aileleri oldukları için birçok tarihi, görkemli ve etnografik ögeleri müzede bulmak mümkündür.

Hacı Sait Efendi zamanında yapılan bu konaklar yan yana 5 adettir. 5 kardeşe ait olduğu rivayet edilir. Bu sebeple konaklar beşkardeşler olarak da bilinmektedir. Malatya’nın sinema mahallesinde o zamanlarda faytonculuk da yapılmakta idi. Avlularda su harıkları olduğu ve konakların arasındaki parkelerde faytonculuk yapıldığı da rivayetler arasındadır. Döneminin askeri, öğretmeni, mühendisi ve doktoru tarafından da kullanılan bu kerpiç tarihi konaklar Malatya’nın en güzel caddesi de denilen Saray Caddesinde bulunmaktadır.

Yıllarca restore edildiğine değmiş olsa gerek ki Başkonaklar Etnografya Müzesi ve çevresini ziyaret ederken 1900’lü yıllara gidecek ve bu kültürel mirasa hayran olacaksınız. Neva Otel yetkililerine çıkacağınız gezintilerde gidebileceğiniz yerler hakkında, ulaşım kolaylığını sağlama konusunda sorular sorabilir güvenilir kimliği, leziz yemek hizmeti ve konforlu konaklama seçenekleri ile Malatya gezinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.