Arslantepe Ören Yeri

Arslantepe Ören Yeri

Arslantepe Ören Yeri

Malatya’da birden fazla gezilecek ve görülecek yerler vardır. Seyahat ettiğinde, tarihi kalıntıları ve mekanları görmek isteyen birden fazla kişi vardır. Malatya’da bulunan, Arslantepe Ören Yeri’de bu tarihi mekanların arasında gelir. Tarihi yüzyıllarca geriye dayanır.

Arslantepe Ören Yeri Malatya’nın Neresindedir?

Malatya’nın şehir merkezine 7 kilometre uzaklıkta olan bu arkeolojik mekan, çok ilgi çekmektedir. Battalgazi ilçesinde ve Orduzu beldesinde bulunmaktadır. Höyükler arasında Türkiye’de büyüklük açısından birinci sıradadır. Fırat Nehrinin batısında kalmaktadır. Yüksekliği 30 metredir.

Arslantepe Höyüğü Tarihi Nedir?

Milattan önce 5000 yıllarında ilk yerleşmeler bilinmektedir. Milattan sonra 11. yüzyıla kadar bu yerleşmeler devam etmektedir. İlk zamanlar Romalıların köyü olarak devam etmiştir. İlerleyen yıllarda Bizans mezarlıkları olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1930 yılında çeşitli kabartmalar, avlular ve bazı heykeller, Fransızların kazı çalışma sırasında bulunmuştur. Malatya’da o zamanlar müze olmadığı için, bu buluntular Ankara’da ki müzeye gönderilmiştir.

Arslantepe Höyüğünde yaşayan insanlar ilk savaş aletlerini yapmışlardır. Savaşların ilk başladığı yer olarak söylenebilir. Dünya’da ki ilk kerpiç sarayı, bu arkeolojik mekanda bulunur. Medeniyetin doğuşu olarak geçer çünkü ilk ticarette mühürleme uygulaması burada yapılmıştır. 50 yılı aşkın süredir kazı çalışmaları devam etmektedir. Birçok değerli çalışmalar yapılmıştır ve insanlar merak içinde izlemeye devam etmektedirler.

İlk devlet tanımının yapıldığı bu Arslantepe Ören Yeri, Malatya’ya ziyarete gelen kişilerin görmeleri gereken yerlerdendir. 

Arslantepe Ören Yeri Hakkında Diğer Bilinmesi Gerekenler

Arslantepe Ören Yeri müze ziyaretleri ücretsizdir. Yazın 09:00 – 19:00 saatleri arasında müze açıktır. Kışın 08:00 – 17:00 saatleri arasında açık bulunmaktadır. Hala araştırılmaya ve kalıntılar bulunmaya devam edilmektedir. Dini, kültürel ve resmi anlamda ilk şehirleşmenin kurulduğu yer olarak bilinmektedir. Devem eden buluntular, tarihin seyrini değiştirebilme ihtimalini taşımaktadır. Bu yüzden turistler tarafından çok ilgi çekmektedir.

Müzeye gelen ziyaretçileri, 7 bin yıl öncesine götürüp, farklı hissiyatlara sebep olmaktadır. Bu hissiyatları yaşayıp, şehir dışından gelmek isteyenler için; Otel Neva olarak sizleri misafir etmekten memnuniyet duyacağız.

Paylaş

Comment (1)

  • İhsan Reply

    Harikaymış.. çok merak uyandırıcı. sırf bu yüzden bile ziyaret edebilirim.

    20 Nisan 2021 at 12:53

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.